Soczewki kontaktowe - nosić czy nie? - Gabinet w Płońsku

BADANIA

OKULISTYCZNE
KIEROWCÓW
MEDYCYNY PRACY
MEDYCYNA PRACY
GABINET OKULISTYCZNY
OKULISTYKA I MEDYCYNA PRACY
Przejdź do treści
Jest to bardzo szeroki temat, ale postaram się go pokrótce opisać.

Aby zacząć nosić soczewki kontaktowe konieczna jest wizyta w Gabinecie Okulistycznym aby sprawdzić czy nie żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek, dobrać ich odpowiednią moc, rozmiar i zalecany typ soczewek. Soczewki mogą być jednodniowe, które są chyba najlepsze, gdyż są najcieńsze i nosimy je tylko jeden dzień po czym zdejmujemy i wyrzucamy. Nie potrzebny jest nam płyn czyszczący soczewki i nie osadzają sie na soczewce zanieczyszczenia. Następnym rodzajem są soczewki dwutygodniowe - przy nich potrzebujemy pojemnik na soczewki i płyn wielofunkcyjny w którym soczewki przechowujemy po zdjęciu. Soczewki nosimy przez 2 tygodnie od momentu otwarcia opakowania po czym wyrzucamy. Noszenie soczewek dłużej niż 2 tygodnie skutkuje "czuciem" soczewek na oku. Z reguły producent soczewek zaznacza czy soczewka jest "night and day" co oznacza możliwość spania w soczewkach. Starajmy się raczej nie spać w soczewkach lub robić to bardzo rzadko gdyż skracamy czas noszenia soczewki bez dyskomfortu jej czucia na oku. Soczewki 2 tygodniowe z reguły nie są "night and day" - taką właściwość mają soczewki miesięczne. Są jeszcze soczewki 3, 6 i 12 miesięczne, ale tych nie polecam ze względu na utrzymanie ich w czystości - więcej czasu trzeba im poświęcić oraz ze względów ekonomicznych. Zdarza się że soczewka ulegnie uszkodzeniu przy zakładaniu lub zdejmowaniu lub możemy po prostu ją zgubić. Koszt soczewek 3,6 lub 12 miesięcznych jest relatywnie wyższy niż soczewek miesięcznych lub 2 tygodniowych.
Gdy już będziecie Państwo szczęśliwymi użytkownikami soczewek kontaktowych należy pamiętać o wizytach kontrolnych w czasie których sprawdzam czy soczewki prawidłowo leżą na oku, czy nie powodują podrażnień lub stanów zapalnych oka, czy wada nie pogłębia się i czy moce nie podlegają korekcji. Wizyty kontrolne najlepiej przeprowadzać co 6 miesięcy.
Dobra praktyką jest noszenie soczewek do pracy lub szkoły a po powrocie do domu zdejmowanie soczewek i noszenie okularów. Powoduje to zwiększenie czasu samoczyszczenia się soczewki w pojemniczku z płynem oraz oko odpoczywa od soczewki kontaktowej.
Mam nadzieję że moje wyjaśnienia zachęcą Państwa do noszenia soczewek kontaktowych - na dodatkowe pytania chętnie udzielę odpowiedzi telefonicznie lub w czasie wizyty w Gabinecie Okulistycznym w Płońsku.

Zapraszamy do kontaktu z
nami
KONTAKT
RECEPCJA
09-100 PŁOŃSK
UL. OGRODOWA 1B
TEL. 604 227 343
gabinet@okulistaplonsk.pl
Wróć do spisu treści